Během koupání v moři vás mohou nepříjemně poranit někteří mořští živočichové. Kteří to jsou a jak taková zranění ošetřit, na to se můžete podívat v tomto článku.

Krásní, avšak nebezpeční

Velmi často se jedná o poranění způsobené mořskými ježovkami, známými jako mořský ježek, hvězdicemi nebo některými mnohoštětinatci, jejichž štětinky pronikají do kůže, v níž se mohou odlomit. V místě vpichu a jeho okolí se pak objevuje pálivá bolest, zarudnutí a otok. Štětinky lze odstranit pomocí náplasti, která se přilepí na suché místo a hned se zase odlepí. Viditelné ostny lze opatrně vyjmout i pomocí pinzety. Místo je pak potřeba dezinfikovat. Nebezpečí hrozí především v případě následné infekce, jež může způsobit i kožní alergii. Pokud vám některé bodliny uvízly příliš hluboko, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Bodliny pro svou obranu používá také ropušnice, která je vzhledově sice nehezká, ale zato velmi chutná. Pokud dojde k poranění, místo ihned bolí a otéká. Je vhodné ihned navštívit lékaře, mohla by se totiž objevit druhotná infekce.

  • Žahavci

Do této skupiny se řadí medúzy a sasanky. Pokud vás žahnou svými chapadly, zásah je velmi bolestivý. Postižené místo je dobré potřít octem nebo alkoholem, alespoň 40%.

  • Murény

Během potápění v oblastech skalnatého terénu s rozsedlinami a skalními útvary se můžete setkat s murénami, které zde vyhledávají útočiště a číhají zde na svoji kořist. Ty vás kousnou jen v případě, že se cítí být ohrožené. Jejich zuby jsou jedovaté, kromě toho mají v dutině ústní i jedové žlázy a tak je jejich případné kousnutí velmi nepříjemné a především nebezpečné. Může se objevit druhotná infekce. Jo vhodné vyhledat co nejdříve lékařskou péči.