V Chorvatsku se platí kunami, které nahradili v roce 1994 dináry. Kuna je přitom velmi stará měna, která se používala již v roce 1256. Název kuna však nevznikl náhodou. V dřívějších dobách se totiž používala kuní kožešina k výměnnému obchodu. Chorvatsko je moderní změna a tak není problém si vyměnit peníze za kuny kdekoliv po celé zemi. Stačí navštívit banku nebo směnárnu.

Banka a směnárny

640px-Croatian_National_BankPeníze lze vyměnit v bankách nebo autorizovaných směnárnách. Ve všední dny jsou banky otevřené od 8 do 19 hodin. Během víkendu mají otevřeno v sobotu od 8 do 13 hodin. V případě, že se pohybujete na malém městě, musíte počítat s možností, že během poledne (12 – 15 hodin), bude probíhat polední pauza.

Směnárny však mají mnohem pružnější pracovní dobu. Obzvláště v hojně navštěvovaných turistických městech mají směnárny otevřeno do pozdních nočních hodin. Během směny peněz, je však potřeba počítat s poplatky, které se někde pohybují zhruba kolem jednoho procenta. U bank je tento poplatek většinou nulový nebo minimální oproti směnárnám.

Kromě toho, si peníze můžete vyměnit i v informačních kancelářích. Snažte se však vyhýbat hotelům a kempům, kde jsou směnné kurzy značně nevýhodné. Pozor si dejte i na překupníky, kteří nabízí výhodné kurzy, ale často mění padělané peníze.

Bankomaty

543px-OTP_bankaVe větších městech, můžete získat peníze i z bankomatů. Stačí mít debetní nebo kreditní kartu se kterou je možné operovat v zahraničí. Nejčastěji narazíte na bankomaty banky Zagrebačka, které přijímají Eurocard/Mastercard. Bankomaty Euronet zase přijímají Diners, American Express a Visa.

Cestovní šeky

V případě, že máte cestovní šeky nebo stravenky, informujte se předem, zda se dají používat i v místě, kam vyrážíte. Chorvatsko často mění jejich používání a informace tedy nemusí být aktuální. Cestovní šeky se však nedají vyměnit nikde jinde, než v bance.