Chorvatsko vám nabízí spoustu utajených pokladů, jejichž odhalování vyžaduje trpělivost a všímavost. Přinášíme vám tipy na 4 nezapomenutelné atraktivity, o nichž jste možná dosud neslyšeli, přesto však jednoznačně stojí za návštěvu.

Zámek Trakošćan

Původ této stavby je až do současnosti zahalen tajemstvím, ne-li zcela ztracen staletími historie. Každopádně se ví, že tato pevnost stojí na tomto místě už od 12. století. Po rekonstrukci v 19. století přešla stavba do novogotického slohu, původně byla totiž postavena jako románská pevnost a během let mnohokrát změnila majitele i správce.

Pozdrav slunci

V Chorvatsku můžete obdivovat i současné moderní zázraky. Důkazem je Pozdrav slunci v pobřežním městě Zadaru. Jedná se o velký kruh skla a solárních panelů, které během dne sbírají sluneční energii a v noci poté předvádí světelnou show k velkému potěšení každého kolemjdoucího. A jakoby vizuální krása nestačila, k projektu byly také nainstalovány mořské varhany, takže při světelné show vás bude provázet navíc i serenáda mořských vln.

Diokleciánův palác ve Splitu

Císař Dioklecián po svém odchodu do důchodu nechal tento palác postavit ve třetím století našeho letopočtu a dodnes stojí v centru Splitu. Za ta léta kolem něj vyrostlo celé město, a přestože byste některé části zařadili mezi římské ruiny, velká část z něj se naprosto do města hodí. Chcete-li, můžete spát, jíst a samozřejmě i pít výborná chorvatská vína v areálu tohoto odkazu, který císař Dioklecián zanechal svým Chorvatům.

Národní park Severní Velebit

Toužíte po výletu do přírody? Vyrazte do národního parku Severní Velebit, který se rozkládá přímo v centru chorvatského pobřeží. Park zahrnuje severní stranu nejvyššího pohoří v zemi a po celé jeho délce se nachází nespočet turistických stezek. Najdete zde také opuštěné domy a přístřešky, zbytky po bývalých obyvatelích této oblasti. Kromě toho objevíte fascinující skalní útvary a různorodý soubor místní flóry.