Lanýže se v kuchyni řadí mezi opravdové kulinářské skvosty. Jedná se o speciální druh houby, která nejčastěji roste opodál kořenů listnantých stromů. Nejčastěji jsou to lesy dubové. K oblastem známým výskytem těchto lahodných pochoutek patří Itálie, Francie a samozřejmě také Chorvatsko, především oblast Istrie.

Lanýže rostou především na podzim

Pokud chcete vidět, jak se lanýže hledají, musíte se do Chorvatska vydat v podzimním období, od druhé poloviny září do listopadu. V tomto období se do istrijského vnitrozemí sjíždějí hledači lanýžů, které se vyskytují hlavně v oblasti Motovunu.

Začátek sběračského období bývá často ohlašován zvoněním zvonů, které se rozléhá po celém okolí, v němž lanýže rostou. Nalézt zde můžete jak lanýže černé, tak i bílé, které jsou mnohem vzácnější a také dražší. Všechny místní restaurace nabízejí v tomto období různé druhy pokrmů obohacených právě o lanýže. Pochutnat si tak můžete na pizze, těstovinách, lasagních nebo rizotu. Oblibu mají i pokrmy ze zvěřiny a lanýžů. Velmi chutný je ovčí sýr nebo vajíčka s lanýži. Mějte se však na pozoru, neboť tyto pokrmy nepatří zrovna mezi laciné.

Čím jsou lanýže výjimečné?

Tato houba není vzhledově nijak vábná, připomíná spíše scvrklou bramboru, avšak chuťově je výjimečná. Nabízí velmi silné a specifické aroma, jež nelze k žádnému jinému přirovnat. Díky němu dostávají pokrmy nezaměnitelnou chuť.

K jejich hledání se používají speciálně cvičení psi nebo prasata. Mají totiž dokonale vyvinutý čich a poznají vůni lanýže v době jeho ideálního dozrání, to je totiž nejvíce aromatický. U druhých jmenovaných však hrozí nebezpečí, že je ihned po nálezu zkonzumují.

V tradiční čínské medicíně je lanýžům připisována schopnost mocného afrodiziaka a to díky místu, kde vyrůstají. Mohou v sobě koncentrovat čistou energii z kořenů stromů. Ta, dle medicíny, může podpořit nejen kvalitu, ale také délku našeho života.