Pokud se vysloví název města Split, spousta z nás si vybaví pobřežní město u Jaderského moře. Pyšní se titulem „největší město Dalmácie“ a dokonce je druhým největším městem celého Chorvatska, až po jeho hlavním městě – Zábřehu, samozřejmě. Nicméně Split není znám jen svou rozlohou, ale také tím, že tvoří velice důležitý dopravní uzel. K tomuto městu vede dálnice A1, železnice a nedaleko se dokonce nachází mezinárodní letiště, kam můžete přiletět i z Prahy.

Klima v tomto městě je subtropické, což zapříčiňuje, že je nejsušším a nejslunnějším místem v celém Jadranu. Významně se zde spojuje kultura a vzdělání, což samozřejmě ústí v bujarý noční život a pořádání oblíbených hudebních festivalů.

Historie Splitu

Počátky tohoto města se často mylně připisují začátku výstavby paláce císaře Diokleciána (okolo roku 305 před naším letopočtem). Nicméně město stálo na svém místě již několik stovek let dříve, a to jako řecká osada s názvem Aspalathos, jehož obyvatelé rádi obchodovali s okolními ilyrskými kmeny za dob válek. Ti ale jejich město dobili a tím se řecká stopa vypařila a město bylo přejmenováno na Spalatum.

Diokleciánův palác

Tohle honosné sídlo, které si nechal vystavět císař Dioklecián mu mělo sloužit jako odpočinkové sídlo poté, co odejde z vlády. Základní kámen byl položen v roce 293 našeho letopočtu a celá stavba byla dokončena o pár let poději – v roce 305. Byla tvořena z masivních konstrukcí a stylem připomínala římské vojenské pevnosti.

Kdo byl císař Dioklecián?

Jednalo se o světoznámého válečníka a stavitele, který se vyžíval v budování honosných a rozsáhlých staveb. V tomto paláci chtěl zůstat poté, co předá vládu svému nástupci. Na stavbě paláce se podíleli významní umělci, kteří prosazovali luxusní antiku. Nicméně, stavba měla ještě jednu funkci – sloužila císaři jako nedobytná pevnost kvůli jeho paranoi, že je pronásledován křesťany, a proto se také obával o svůj život.