Pouhá tři města obhospodařuje konkrétně tato chorvatská župa s hlavním městem Koprivnica. Rozloha tohoto administrativního území necelých dva tisíce kilometrů čtverečních. 6ije zde 124 467 obyvatel podřízených chorvatskému jazyku, jsou to ve valné většině zejména Chorvaté. Místní víra se zde orientuje na římskokatolické křesťanství.

Současný župan je Josip Friščić a jeho podřízenými celky jsou tři města a jednavacet opčin. Mezi ona tři města patří hlavní město Koprivnice, Križevci a Durdevac.

Koprivnicko – križevecká župa hraničí s Maďarskem. Přirozenou hranicí pak je řeka Dráva. Dalšími sousedy této oblasti jsou Mezimuřská, Varaždinská a Záhřebská župa, a dále župa Bielovarsko – bilogorská a Viroviticko – podrávská.

Území této oblasti je rovinaté s pohořím Bilo Gora. Koprivnicko – križevecká župa má také kvalitně vybudovanou silniční a železniční síť a významná je zde i role těžby ropy a zemního plynu.

Bjelovarsko – bilogorská župa / Bjelovarsko – bilogorska županija

Bjelovarsko – bilogorská župa / Bjelovarsko – bilogorska županija a její hlavní město, vystupující pod názvem Bjelovar, disponuje svou rozlohou 2 652 kilometrů čtverečních. Na tomto chorvatském území žije 119 743 obyvatel a hustota obyvatel je pětačtyřicet obyvatel na kilometr čtvereční.

Bjelovarsko – bilogorská župa má ve své kompetenci pět měst (Bjelovar, Čazma, Garešnica, Grubišno Polje a Daruvar) a osmnáct opčin, které spravuje Miroslav Čačija.

Co je na této župě pro Čechy zajímavé? Žije zde téměř sedmdesát procent Čechů. Bjelovarsko – bilogorská župa je více nížinná a celá tato oblast má výborné železniční spojení až do hlavního chorvatského města.

Přímořsko – gorskokotarská župa / Primorsko – goranska županija

Hlavním městem této župy je světově proslulá Rijeka, která je oblíbeným cílem letních turistů. Přímořsko – gorskokotarská župa / Primorsko – goranska županija zaujímá necelých čtyři tisíce kilometrů čtverečních a disponuje 305 505 obyvateli.

Přímořsko – gorskokotarská župa má celkem čtrnáct podřízených měst (Rijeka, Bakar, Cres, Crikvenica, Čabar, Delnice, Kastav, Kralievica, Krk, Mali Lošini, Novi Vinodolsi, Opatija, Rab, Vrbovsko, Fužine) a jednadvacet opčin. Župan je Zlatko Komadina a jeho území se nachází v užší části Chorvatska a z části i v Istrii.

Významnými ostrovy této župy jsou ostrov Krk, Cres, Lošini a Rab. Hustě osídlené jsou samozřejmě ostrovy a mořská pobřeží. Rijeka je pak důležitou křižovatkou silniční, železniční i námořní dopravy.