Vyhněte se základním chybám, které mnohdy turisté dělají při své dovolené v Chorvatsku. Užijte si klidnou dovolenou bez zbytečného pokoušení osudu.

Při návštěvě hor

Chystáte se na průzkum přírodních krás Chorvatska? Nezapomeňte na základní doporučení – pevnou obuv a dostatek pitné vody a jídla. Například v pohoří Velebit je kvůli jeho vápencovém složení známé tím, že se voda ztrácí v podzemí a do moře putuje ve formě ponorných řek, jedná se tedy o velmi suchou oblast. Není doporučováno se na treky pouštět individuálně, člověk si sám mnohdy nedokáže pomoci a vlivem často extrémních teplotních podmínek dochází k rychlému vyčerpání organismu. Zároveň trasy nebývají tak dobře značeny, jako jsme zvyklí z naší země, která se vyznačuje jednou z nejlépe značených sítí turistických tras na světě.

Vodní sporty

Když si budete chtít půjčit vodní skútr, nezapomeňte, že se s ním nesmíte pohybovat ve vzdálenosti menší, než je 300 metrů od břehu. V rychlosti vám pomohou s orientací bójky, dejte si však pozor, abyste svou rychlost upravili tak, abyste měli vždy dostatečný výhled. Plavci sice za označené bójky nesmí, ale stejně jako motoristé porušují doporučenou rychlost pro pohyb na vodních skútrech či člunech, najdou se i plavci nerespektující zákaz plavání do zóny pro plavidla. Buďte vždy v pozoru.

Na výletech do přírody

I když od války na Balkáně uplynula již dlouhá desetiletí, stále se může stát, že zejména v odlehlých oblastech mohou existovat místa se zakopanými minami. Většinou se však jedná o označená území, kde jste nabádáni k tomu, abyste nechodili mimo značené trasy či dodržovali zákaz vstupu do poničených objektů a lokalit. Nemusíte se bát, v okolí letovisek vám nic nehrozí. Doporučení platí při návštěvě odlehlých lokalit.

A co vy? Jaká bezpečnostní doporučení jsou pro vás na vaší dovolené nezbytná?