Asi málo míst ve světě je historicky spojeno s naší zemí, jako je Baška na ostrově Krk. Dnes je to městečko asi s 800 obyvateli na jihovýchodním pobřeží ostrova Krku.

Doprava

Baška, i když leží na ostrově, má přes Krčský most silniční spojení s pevninou, tedy konkrétně s pobřežní magistrálou D8 (E 65). Od mostu je to do Bašky skoro 45 km. Kdysi mělo město sezónní spojení trajektem s městem Ráb na stejnojmenném ostrově, ale dnes bylo nahrazeno celoroční trajektovou linkou z osady Valbiska do Loparu na ostrově Ráb.

Příroda

Baška leží na konci úrodného údolí Baška draga, kde se pěstuje zejména vinná réva. Ta se pak zpracovává v městečku. Údolí je obklopeno dvěma skalnatými hřbety s nejvyšším vrcholem Obzova 569 m n.m. Silnice se v sedle dostává do výše 308 m.

1024px-baska_croatia_eu_west_coast_2013_05_a

Osídlení

Nejstaršími obyvateli byli Ilyrové z kmene Iapoden a po nich se tu usídlili ve 2. st. př.n.l. Římané. Jejich osada stále v oblasti nedaleko dnešního přístavu. Ve středověku město chránila pevnost Starigrad, kterou v roce 1380 zničili Benátčané. Pevnost stávala na vrchu na místě hřbitova. Z památek je záhodno připomenout barokní farní kostel sv. Trojice (Sveto Trojstvo) z roku 1722 s cennou výbavou a Vlastivědné muzeum (Zavičajni muzej).

V okolí Bašky se nachází několik kostelíků, převážně vysoko v kopcích, které jsou ale vděčným cílem vycházek. Hřbitovní kostel sv . Johannes (Calva Sv. Ivana) má zvonici, ve které je nejstarší zvon této oblasti od roku 1431. U kostela sv. Marka se nacházejí archeologické vykopávky z římské doby.

Cestovní ruch

Baška má starou turistickou tradici s výrazným podílem Čechů. V roce 1911 zde Emil Geistlich postavil tehdy největší hotel Bašku. Dnes již to hotel není, ale kavárna a obchůdky. Nezapomenutelnou stopu zde zanechala i MUDr. Zdeňka Čermáková. Klub českých turistů Baška zde vznikl již před 1. sv. válkou a místní organizace pod tímto názvem tu působí dodnes.

Klub vyznačil po okolí 14 různě náročných turistických cest na nejmalebnější místa v kopcích nad Baškou. Značené trasy vedou i do odlehlých zátok, které jsou jinak téměř nedostupné, a kde se nabízí možnost krásného koupání.

Pokud jde o výlety, místní CK pořádají různé výlety čluny po okolních ostrovech, ale i do Staré Bašky v jihozápadní části ostrova, kam je to po silnici s velkou objížďkou 27 km. Člunem lze také zajet k 4 km vzdálené jeskyni Škuljica.

Baška je v současné době velmi oblíbené letovisko. K ubytování se zde nabízejí hotelový komplex Corinthia, Corinthia Baška, Atrium Residence, Zvonimir a Tamaris, ale najdeme zde i dva kempy  Zablače a Bunculuku, který je naturistický. Z aktivit je tu možno provozovat vodní sporty, jako jsou potápění, podmořský rybolov, windsurfing, jachting, ale i tenis, bowling, fotbal, minigolf a stolní tenis.

Během sezóny se zde pořádají i mnohé kulturní a společenské akce. K těm hlavním patří Bašské kulturní léto (Baščansko kulturno ljeto), kde jsou to jednotlivé akce, např. Den obce Baška 25. června, populární lidová slavnost Rybářský den (Ribarski dan) s doprovodným zábavním programem a bohatou nabídkou místních gastronomických specialit vždy druhou srpnovou neděli, Folklorní přehlídka (Smotra folklora) za účasti souborů z ostrova Krku a i vzdálenějších oblastí Chorvatska vždy v září. Na začátku května se slaví „černé ovce“, program zahrnujícím sportovní akce, jako je regata Corinthia poháru ve třídách Laser a Optimist , pěší turistika na okolních stezkách a cyklistické závody. Kulturní program zahrnuje přednášky na různá témata, představení různých souborů a lidových tanečních skupin. K jídlu se podává ovčí maso upravené na mnoho způsobů.

Bašce je kolébkou chorvatského písemnictví, proto zde byla otevřena „Bašská stezka hlaholice“ (Bašćanska staza glagoljice). Jde o několik kilometrů dlouhou stezka lemovanou kamenným písmeny hlaholské abecedy od „A“ až do „omegy“. Po stezce se navštíví i další památky města a okolí.

Pláže

Hlavním cílem rekreantů v Bašce jsou ale pláže. Je jich tu v okolí na třicet, většinou jsou oblázkové, ale je asi problém se na některé dostat. Musíme se tam vydat někdy pěšky i lodí. Největší a jednou z nejkrásnějších je „Vela pláž“ v jihozápadní části městečka. Je obklopená bary, restauracemi, pizzerií, kavárnami, ale i hotely a soukromými penziony. Pláž je oblázková a má délku 1.800 metrů. Je však vhodná i pro děti a neplavce. Pláž také dostala ocenění Modrou vlajku. Lze si zde i půjčit šlapadla, windsurfing, slunečníky, lehátka a další plážové vybavení potřebné pro koupání, ale i k prožití příjemné dovolené. Tato pláž byla otevřena v roce 1908.

Na okraji zátoky, ale již mimo městečko, najdeme naturistickou pláž (FKK) Bunculuku u stejnojmenného kempu. Také zde je možnost pěkného koupání.